Väletablerad solskydds- och markisverksamhet med butik och montage i Anderstorp

företag till salu Din intresseanmälan har skickats

location Jönköping

företag till salu

Grundat

1996
aktiebolag till salu

Omsättning

2 Mkr
företag till salu

Anställda

2 st
företag salu

Resultat

Vinst
affärsverksamhet till salu

Generationsskifte

Ja
företag till salu

Annonsör

Ägaren själv

Beskrivning av Väletablerad solskydds- och markisverksamhet med butik och montage i Anderstorp

Nu erbjuds möjligheten att förvärva en väletablerad verksamhet specialiserad på gardiner, markiser och solskydd. Företaget har varit verksamt i över 27 år och är välkänt för sin höga servicenivå, fysiska butik med utställning samt starka lokala kundrelationer. En attraktiv möjlighet för dig som vill ta över och vidareutveckla en stabil och långsiktig verksamhet.

Företaget i korthet
• Omsättning: ca 1,5-2 MSEK
• Antal anställda: 2 personer (butikspersonal samt projektering)
• Kundtyp: Privatkunder, företag och offentliga aktörer, inklusive kommunala projekt
• Etableringsår: Verksam sedan 1996
• Verksamhet: Försäljning och montering av gardiner, markiser, persienner och övriga solskydd
• Styrkor: Lång historik, fysisk butik med utställning, hög servicenivå och stabil kundbas

Verksamhetsbeskrivning
Företaget har sedan mitten av 1990-talet byggt upp ett starkt rykte inom försäljning och montering av gardiner, markiser och solskydd i Anderstorp med omnejd. Verksamheten erbjuder kompletta lösningar från rådgivning och projektering till leverans och installation. Den fysiska butiken med utställning är en tydlig konkurrensfördel och ger kunderna möjlighet att uppleva produkterna på plats. Montering och installation sker genom ett väl inarbetat samarbete med extern montagepartner.

Tillväxtpotential
Det finns goda möjligheter att utveckla verksamheten vidare genom ökat fokus på försäljning, marknadsföring och fördjupade samarbeten med företag och offentliga beställare. Marknaden för gardiner, markiser och solskydd är stabil och i vissa delar växande, vilket ger goda förutsättningar för en engagerad ny ägare.

Överlåtelse & stöd
Verksamheten säljs med anledning av ägarens kommande generationsskifte/pension. Nuvarande ägare är positiv till att bidra under en övergångsperiod för att säkerställa en smidig överlämning och kontinuitet i kundrelationer och arbetssätt.

Nästa steg
Detta är en sällsynt möjlighet att ta över en välrenommerad och långsiktigt etablerad verksamhet inom gardiner, markiser och solskydd. För mer information och för att anmäla ditt intresse, vänligen gå vidare via kontaktformuläret.

VM

Väletablerad Markisverksamhet

    Populära företag till salu
    Rekommendationer
    affärsverksamhet till salu

    Fråga Mäklaren

      VM

      Väletablerad Markisverksamhet

      affärsverksamhet till salu

        Vi säkerställer flest försäljningar i Sverige

        • 100% anonym process
        • +10 000 försäljningar sedan starten
        • Värderar ert bolag och stöttar er hela vägen
        Berätta mer

        Vanliga frågor och svar från företagsköpare