- Företag till salu
- Mat & dryck
- Sommar-/åretruntrestaurang inkl byggnader, centrala Stockholm – 12 MSEK oms, 3 MSEK res
Sommar-/åretruntrestaurang inkl byggnader, centrala Stockholm – 12 MSEK oms, 3 MSEK res
Din intresseanmälan har
skickats
Stockholm
Omsättning
12 Mkr
Prisidé
24,9 Mkr
Resultat
Vinst
Annonsör
Ägaren själv
Beskrivning av Sommar-/åretruntrestaurang inkl byggnader, centrala Stockholm – 12 MSEK oms, 3 MSEK res
Etablerat välkänt, stort klassiskt Mälarparadis i centrala Stockholm med 380 sittplatser som omsätter cirka 12 MSEK och drar cirka 3 MSEK i resultat på fyra månaders säsongsdrift. Ett familjeägt paradis som är en pärla i Stockholm. Alla byggnader om ca 336 kvm ingår i överlåtelsen samt terrasser om ca 200 kvm. Verksamheten drivs nu som självservering. Samma ägare har byggt upp byggnaderna och rörelsen under 38 år på en anrik restaurangplats som redan firat 100 år på denna unika plats.
Anläggningen är nu renoverad och rustad och förberedd för åretruntdrift.
Nuvarande ägare är ute i god tid inför en försäljning, då ägarna inte är så aktiva i driften och har inväntat att sönerna ska ta över driften. Nu har sönerna valt andra karriärer och därför är deras sommarparadis som nu är förberett för julbord, festvåning med ex bröllop, aw, personalfester osv som det är stor efterfrågan på redan idag, nu till salu till en kapitalstark köpare.
Företaget i korthet
• Sommarrestaurang cirka 12 MSEK i omsättning. 4 månader, 8 månader helt stängt.
• Resultat cirka 3 MSEK, motsvarande cirka 20-25 % rörelsemarginal
• Ca 380 väder- och värmeskyddade sittplatser i matsal, glasveranda och terrasser
• Öppet fyra månader per år under sommarsäsongen, dagligen 11-22 söndagar 11-21. Ägarna har förberett för året om drift men ingen i familjen är intresserad att fortsätta som deras var tanken när dom byggde om allt för längre drift än 4 månader under alla bygglov, ca 6-8 bygglov.
• Renoverad anläggning med omfattande ombyggnationer om totalt 336 kvm ink en st vinterbonad förrådsbyggnad om ca 35 kvm. Matsalen som har fin utsikt över vattnet är byggd med högt i tak, 4,6 meter, en riktig trevlig matsal med senaste ventilationstekniken samt att ljudplattor i taket gör matsalen trevlig att sitta att mysa i på i sköna tygstolar. Allt isolerat, specialfönster, samt välisolerad 200-450 mm byggnad i matsalen som med sina öppningsbara glasdörrar ut mot terrasserna med fantastisk utsikt över vattnet allt detta gör glasverandan behagligt året om.
Det finns även ett flertal terrasser om ca 200 kvm en del med fasta tak, infravärme och glasväggar, tex har en terrass ett stort eltak och glasväggar samt infravärme och en annan har 2 st jätteparasoll med gasolvärmare. Alla terrasserna är i bästa solläge med fantastisk utsikt över vattnet och har värme vid behov.
• Väletablerad plats i vattennära läge i centrala Stockholm med fantastisk utsikt med stora väderskyddade terrasser i bästa läge.
• Byggnaderna och rörelsen säljes i ett paket med HB:et samt byggnaderna och rörelsen i, pris 24,9 miljoner eller bud på en fantastisk anläggning innanför tullarna.
Vi förstår att intresset är stort. Vi söker endast seriösa köpare som har ex bankgaranti eller en god resumé med en stark ekonomi.
Verksamhetsbeskrivning
En väletablerad restaurang i ett attraktivt vattennära läge i centrala Stockholm som byggts upp under 38 år av nuvarande ägare som nu är förberedd för året om drift.
Gästklientelet är brett och blandat, allt från lokalboende och familjer, samt från hela Stockholm.
En ny ägare tar över en färdig anläggning med en fantastisk matsal om 90 platser, totalt ca 380 platser. Viss förberedelse för att ha julbordet ute på terrassen är klar, samt använda sig av en till terrass för att få in 180 gäster på varje sittning för ex julbordet . I övrigt finns det 2 st kök, 2 st diskrum samt ett grovdiskrum med en granulatdiskmaskin. Kontinuerligt underhållna inventarier samt nyinköp av kylar, kylrum, maskiner, kylar och kylbänkar mm. Ett gästflöde som återkommer i alla år. Ägaren har mest varit i kulisserna så gästerna kommer för upplevelsen av platsen och personalen. Här finns således en chans att sätta en personlig prägel om man önskar eller driva anläggningen på avstånd.
Detta är en chans som sällan återkommer, en restaurang som denna ägs oftast lång tid av samma ägare, att hitta en krog med detta läge och möjligheten att ha öppet längre tid på året, händer inte ofta.
Tillväxtpotential
En ny ägare har flera tydliga hävstänger att växa vidare med. En övergång från självservering till bordservering skulle kunna lyfta snittnotan tydligt genom förrätter, varmrätter, desserter och kaffedrinkar och därigenom öka omsättningen väsentligt utan att röra platsens grundkänsla. Företagsevent och AW-paket med dryckespaket, kan enkelt växlas upp - förfrågningar kommer redan idag i stor mängd men avböjs av nuvarande ägare, samt julbord som är på önskemål av gästerna.
Platsen som restaurangen är på, med sin utsikt är fantastisk. Som dom säger location / location, kan man inte köpa, nu finns chansen att göra det och innanför tullarna. Anläggningen är dessutom ombyggd/ förberedd för åretruntdrift med 4 st separata ventilationssystem, matsalen betjänas av Swegon Gold till den bästa kanalventilationen i matsalen. Förutom den tidsenliga matsalen som nyligen är helrenoverad finns alla terrasser. Med ex sänkbara glasväggar, infravärme och stora glasdörrar mellan matsal och terrasser, vilket öppnar för att förlänga säsongen mot höst och vinter med exempelvis julbord, brunch, konferenser och slutna sällskap. När området växer redan hela tiden med redan klara nybyggnationer och nu pågående, vilket driver ett fortsatt tillflöde av gäster till platsen. QR-menyer i bar och matsal är ytterligare en enkel hävstång. Detta är även enda restaurangen i hela detta stora område med utsikten och miljön. Pizzor och caféer, affärer mm finns i området så det är ett levande bra område, affärer osv, nås förstås med tunnelbanan 3 minuters promenad samma med buss.
Överlåtelse & stöd
Byggnaderna ägs av säljaren och överlåts tillsammans med verksamheten i ett HB till en kapitalstark köpare.
Ägaren är beredd att lotsa in en ny driftsansvarig via personal, leverantörsavtal, kundflöde och menyupplägg för en trygg övergång.
Nästa steg
Anmäl ditt intresse via kontaktformuläret nedan så tar säljaren kontakt med dig.
Intresserad av detta bolag?
Fyll i formuläret så hör säljaren av sig.
Rekommendationer
Fråga Mäklaren
Intresserad av detta bolag?
Fyll i formuläret så hör säljaren av sig.
Vad är ditt företag värt?
- Kostnadsfritt värde på 60 sekunder
- Baserat på +10 000 genomförda försäljningar
- Anpassat efter din bransch och storlek