- Företag till salu
- Tjänsteföretag
- Fastighetsbolag – 50 % ägande i attraktiv portfölj med hyreslägenheter
Fastighetsbolag – 50 % ägande i attraktiv portfölj med hyreslägenheter
Din intresseanmälan har
skickats
Örebro
Grundat
2017
Omsättning
0,5 Mkr

Annonsör
Ägaren själv
Beskrivning av Fastighetsbolag – 50 % ägande i attraktiv portfölj med hyreslägenheter
Företaget är ett fastighetsbolag grundat 2017 med fokus på uthyrning via tre fastigheter och totalt sju hyreslägenheter, varav ev av två delägare säljer 100% av sitt innehav.
Företaget i korthet:
• Tre fastigheter: Fjugesta, Svartå och Degerfors – omfattar sammanlagt 7 bostäder
• Stabila hyresintäkter: cirka 120 000 kr (Fjugesta) + 180 000 kr (Svartå) + 230 000 kr (Degerfors) = ca 530 000 kr per år
• Modern standard:
1. Fjugesta: Villa ombyggd till 2 lägenheter (2 rok 50 m² och 3 rok 70 m²), kök utbytt 2024, pågående badrumsrenovering
2. Svartå: Tre lägenheter (två 2 rok, en 3 rok), bergvärme, totalt renoverad 3 rok 2020, ett kök bytt 2024
3. Degerfors: Villa ombyggd till två lägenheter (2½ rok 87 m² och 4 rok 97 m²), helt nybyggda 2020
• Klimatsmart uppvärmning via luft/vatten- eller bergvärme och fjärrvärme
Potential:
Den här möjligheten erbjuder en solid fastighetsportfölj med moderna bostäder och stabila hyresintäkter. Genom renoveringar och energieffektiva värmesystem är fastigheterna välförberedda för framtida uthyrning och drift. Ett 50 % delägarskap i denna portfölj ger god exponering mot bostadsmarknaden i attraktiva orter med potential för hyresökning och värdeökning över tid.
Anledning till försäljning:
Säljaren önskar frigöra kapital och avveckla sitt delägarskap i bolaget. Den andra delägaren vill fortsätta driva verksamheten och söker en pålitlig partner för att ta över det löpande ägandet.
Sammanfattning:
Detta är en unik möjlighet att förvärva en etablerad fastighetsportfölj med sju hyreslägenheter i tre separata fastigheter, alla moderna och energieffektiva. Investeringen kännetecknas av stabil hyresintäkt, låg risk och långsiktig potential.
Då fastigheternas taxeringsvärden är ca 3milj totalt, tänker jag mig ca 1milj, men det är budgivning. Hör av dig med frågor, så ska jag ge dig en så klar bild som möjligt.
För mer information kontakta oss via formuläret.