Anrik Italiensk restaurang i Södertälje

företag till salu Din intresseanmälan har skickats

location Södertälje - Stockholm

aktiebolag till salu

Omsättning

3 Mkr
företag säljes

Prisidé

1,2 Mkr
företag till salu

Annonsör

Mäklare
affärsverksamhet till salu

Area ca

165 m2
företag säljes

Hyra ca

31883 kr/mån
företag salu

Platser inomhus

69 st
aktiebolag till salu

Spriträttigheter

Ja
företag säljes

Öppettider

Mån.-Lör.: 17:00-22:00 Sön. Stängt

Beskrivning av Anrik Italiensk restaurang i Södertälje

I ett vackert sekelskifteshus mitt i centrala Södertälje ligger La Cantina, en italienskrestaurang som under 20 årvarit ett självklart inslag i stadens restaurangliv. Med sittgenuina uttryck, sitt fantastiska läge och sin trogna kundkrets är detta en sällsyntmöjlighet för dig som vill ta över en etablerad och välskött verksamhet med starkt rykte.Charmig lokal i historisk miljö.

Restaurangen är belägen i ett av stadens mest karaktärsfulla sekelskifteshus, vilket geren atmosfär som är svår att återskapa. Här möts gäster av en varm och inbjudande miljösom passar lika bra för luncher som för kvällsservering och större sällskap.Restaurangen är fullt utrustad och redo att drivas vidare direkt och är komplett utrustadmed modern maskinpark med hög produktionskapacitet, välskötta möbler och ingabehov av investeringar för att fortsätta verksamheten i nuvarande form, allt är på platsför en smidig övergång och omedelbar drift.La Cantina ligger i ett starkt läge utan direkt konkurrens där det saknas andra aktörermed samma italienska inriktning, vilket ger ett tydligt konkurrensförsprång.

Det centrala läget skapar ett naturligt flöde av både stamgäster, förbipasserande och besökare.En möjlighet som sällan dyker upp.
La Cantina är inte bara en restaurang–det är ett välkänt varumärke med två decenniershistoria, god lönsamhet och en stabil kundbas. För rätt person finns här allaförutsättningar att fortsätta utveckla en redan stark verksamhet.

Respektera säljarens önskemål att all kontakt och frågor sker via ansvarigföretagsmäklare Glenn Rönnberg. Tfn:070–7410015,
glenn@stockholmsforetagsmaklare.se.

Ovanstående uppgifter har lämnats av säljaren. Mäklaren kontrollerar endast dessa uppgifter om uppenbar anledning föreligger.

Åk gärna förbi och titta på den fina lokalen och läget, Obs!! Obs!! Men stör inte personalen. All kontakt och frågor sker via mäklaren, boka gärna tid för privat visning.
_________________________
Namn: Restaurang La Cantina
Adress: Nygatan 2,
Postadress: 151 72 Södertälje
Område: Södetälje
Bolag: La Vecchia Cantina AB
Org. nr: 556585-4535

Ekonomi:
Pris: 1 200 000 kr/Bud beaktas
Omsättning: 2 963 043 Kr( 2025)
Leasingövertagande: Nej
Överlåtelseform: Aktiebolag

Lokal:
Hyra: 31 884 kr/m inkl f-skatt,index. Moms tillkommer.
Hyresvärd: Fastighetsbolag
Hyresgaranti: Ja, kommer att begäras
Ventilation: Ja, godkänd stek
Fettavskiljare: Ja
Gas: Ja
Yta: ca: 66 kvm + Entresol ca 51, lager källare ca 47
Sittplatser: ca 70
Alkohol: Ja
Inventarier: Bra skick
Verksamhet: Italiensk Restaurang.
Tillträde: Efter överenskommelse

Öppet:
Mån.-Lör.: 17:00-22:00
Sön. Stängt
_________________________

LH

Lasse Heino

Stockholms Företagsmäklare AB

Telefon: Visa nummer

Mobil: Visa nummer

    Rekommendationer
    affärsverksamhet till salu

    Fråga Mäklaren

      LH

      Lasse Heino

      Stockholms Företagsmäklare AB

      Telefon: Visa nummer

      Mobil: Visa nummer

      affärsverksamhet till salu

        Vi säkerställer flest försäljningar i Sverige

        • 100% anonym process
        • +10 000 försäljningar sedan starten
        • Värderar ert bolag och stöttar er hela vägen
        Berätta mer