50808 - Restaurang med Bar nära Stureplan

företag till salu Din intresseanmälan har skickats

location Östermalm - Djurgården - Stockholm - Stockholm

företag säljes

Omsättning

2-5 Mkr
aktiebolag till salu

Anställda

2-10 st
företag säljes

Prisidé

2 Mkr
företag salu

Resultat

Vinst
företag till salu

Annonsör

Mäklare
företag säljes

Hyra ca

42200 kr/mån
företag salu

Platser inomhus

40 st
affärsverksamhet till salu

Platser utomhus

25 st
företag säljes

Öppettider

Måndag – tisdag: 11.30 – 22.00 Onsdag – torsdag: 11.30 – 23.00 Fredag: 11.30 – 00.00 Lördag: 16.00 – 23.00 Söndag: 16.00 – 22.00

Beskrivning av 50808 - Restaurang med Bar nära Stureplan

På attraktiv adress i Stockholm nära Stureplan, finns nu möjlighet att överta en väletablerad restaurang och bar. Två ägare på 30 år visar att detta är en stabil verksamhet. Lokalen är lättarbetad och funktionell. Öppet kök i anslutning till baren gör att verksamheten kan drivas mycket personaleffektivt.
______________________________

Objektsnummer: 50808
______________________________

Öppettider:
Måndag – tisdag: 11.30 – 22.00
Onsdag – torsdag: 11.30 – 23.00
Fredag: 11.30 – 00.00
Lördag: 16.00 – 23.00
Söndag: 16.00 – 22.00
________________________________

Pris: 2 950 000 kr / BUD!
Omsättning: Ring för information
Hyra: ca 42 200 kr/månad + moms
Yta: Ring för information
_____________________________________

I restaurangen finns det 40 sittplatser. Sommartid finns även en trevlig uteservering med ca 25 platser. Köket är mycket funktionellt och lättarbetat, bra beredningsrum, kylar, frysar och torrförråd finns i anslutning till restaurangen. Bra ventilation i lokalen. Personaltoalett och omklädningsrum. Handikappanpassad gästtoalett finns.

Lokalen är belägen i direkt anslutning till en biograf och man har serveringstillstånd i hela biografen, även salongerna. Serveringstillstånd alla dagar till 03.00 inomhus i restaurangen och salongerna och 01.00 på uteserveringen.

Mycket bra kundunderlag i området, som är aktivt både vad gäller arbetsplatser, boende, turister. Flera hotell samt två populära biografer i nära anslutning, vilka genererar gäster till restaurangen.

Periodvis har här bedrivits klubbar, musikspelningar, privata fester och bokningar. Lokalen har bra ljudisolering och det finns möjlighet att spela musik på kvällarna utan att störa grannarna i fastigheten. Detta har inte nuvarande ägare nyttjat speciellt mycket, utan här finns goda möjligheter att i samarbete med bion anordna olika arrangemang.
____________________________
Inventarielista upprättas av säljare och köpare vid köp/överlåtelse.
____________________________

Ovanstående uppgifter har erhållits utav säljaren
______________________________

Vänligen respektera och inte störa ägaren eller personalen i det fall Ni känner igen baren/restaurangen.

För ytterligare information och visning av denna populära Östermalmskrog vänligen kontakta ansvarig företagsmäklare Kristoffer Nordin
_________________________________

Vill du sälja eller förvärva en verksamhet? Kontakta NMK företagsmäklare för en kostnadsfri konsultation.

Vi erbjuder hjälp med finansiering!

NF

NMK Företagsmäklare

NMK Företagsmäklare

Telefon: Visa nummer

    Populära företag till salu
    Rekommendationer
    affärsverksamhet till salu

    Fråga Mäklaren

      NF

      NMK Företagsmäklare

      NMK Företagsmäklare

      Telefon: Visa nummer

      affärsverksamhet till salu

        Vi säkerställer flest försäljningar i Sverige

        • 100% anonym process
        • +10 000 försäljningar sedan starten
        • Värderar ert bolag och stöttar er hela vägen
        Berätta mer

        Vanliga frågor och svar från företagsköpare