- Företag till salu
- Mat & dryck
- Turistparadis i soliga Skåne
Turistparadis i soliga Skåne
Din intresseanmälan har
skickats
Skåne
Grundat
2018
Prisidé
4,699 Mkr
Flyttbart företag
Ja
Annonsör
Mäklare
Hyra ca
833 kr/mån
Platser inomhus
25 st
Platser utomhus
44 st
Spriträttigheter
Ja
Beskrivning av Turistparadis i soliga Skåne
Det finns platser som inte bara besöks — de upplevs.
På en av Sveriges mest mytomspunna och internationellt omtalade destinationer öppnar sig nu möjligheten att ta över en restaurangverksamhet som blivit en självklar samlingspunkt för både lokalbefolkning och världsvana gäster.
En plats där sommaren aldrig går obemärkt förbi och där varje kväll bär på sin egen berättelse.
Här har generationer av besökare slagit sig ner vid borden: allt från charmiga stamgäster som följt verksamheten på lokal nivå till världskända skådespelare och profiler som söker det där enkla och sällsynta — en miljö där enkelhet möter elegans och där atmosfären gör lika starkt intryck som menyn.
Det är en destination med historia, själ och ett rykte som sträcker sig långt utanför Sveriges gränser.
Turismen är massiv, kundkretsen kapitalstark och platsens anrika karaktär ger den entreprenör som tar över en unik möjlighet att skriva nästa kapitel i en redan ikonisk berättelse.
Restaurangen drivs på kommunal mark med ett ekonomiskt förmånligt arrendeavtal i en kommun som aktivt investerar i turism, utveckling och platsens varumärke.
Det är en stabil grund för den som vill skapa något långsiktigt, hållbart och lönsamt.
Vi söker en köpare med både vision och resurser — någon som förstår värdet av ett läge där köerna ringlar långa under högsäsong och där potentialen för året‑runt‑verksamhet är betydande.
En operatör som vet att hårt arbete i rätt miljö inte bara lönar sig, utan kan förvandla en redan stark verksamhet till något ännu större.
Här serveras allt från välkyld öl till exklusiva champagner som Dom Pérignon, tillsammans med ett brett utbud av alkoholfria alternativ.
Alla tillstånd är i ordning och redo att tas över.
Observera att varumärket inte ingår i köpet — detta är en chans att sätta sin egen prägel på en plats som redan har publikens kärlek.
Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare med en presentation av er själva och er finansiering. Eftersom verksamheten ligger på arrenderad mark krävs att större delen av kapitalet finns tillgängligt för att banken eller en leverantör ska kunna medverka i finansieringen.
Ansvarig Mäklare
Fredrik Andersson
Vi sätter stor vikt vid att skydda säljarens integritet och arbetar för att underlätta en smidig och professionell försäljningsprocess. Genom att hålla all kommunikation genom företagsmäklaren säkerställer vi att nödvändig information delas korrekt och att eventuella förfrågningar hanteras på ett effektivt sätt.
Tveka inte att kontakta den ansvarige företagsmäklaren om du har frågor eller vill boka en visning av objektet. Vi finns här för att hjälpa dig genom hela processen och se till att du får den information du behöver för att fatta välgrundade beslut.
Vi tackar för din förståelse och ser fram emot att hjälpa dig med ditt intresse för detta objekt. Vänligen respektera säljarens önskemål och kontakta endast företagsmäklaren för all kommunikation angående försäljningen.