- Företag till salu
- Mat & dryck
- Modern skandinavisk restaurang och bistro på gågatan i Ystad
Modern skandinavisk restaurang och bistro på gågatan i Ystad
Din intresseanmälan har
skickats
Ystad - Skåne
Omsättning
2,7 Mkr
Anställda
3 st
Prisidé
1 Mkr
Resultat
Vinst
Annonsör
Mäklare
Area ca
135 m2
Hyra ca
28622 kr/mån
Platser inomhus
23 st
Platser utomhus
14 st
Spriträttigheter
Ja
Öppettider
17.30 - 01-00
Beskrivning av Modern skandinavisk restaurang och bistro på gågatan i Ystad
Ägarna förvandlade en tom lokal till sin drömrestaurang efter en totalrenovering för fem år sedan.
Restaurangens specialutformade och designade inredning finns på markplan och de har satsat på att skapa en trivsam atmosfär med bordsservering med stort fokus på högkvalitativ mat och dryck.
Fläktkåpan är ny och anpassad för lokalen och har både UV- och ozonrening.
Alla sittplatser har utsikt mot gågatan genom det stora välvda fönstret. Det finns även några platser vid en trivsam bardisk, där man har fri sikt både mot kockarna och matsalen.
Uteserveringen har både värmare under kyliga kvällar och en markis som ger skugga när eftermiddagssolen steker. I källarplanet finns ett komplett utbud av köksutrustning som tillgodoser behov av både matberedning och förvaring, däribland kyl- och frysskåp, fettavskiljare, diskmaskin, tvättmaskin samt särskilda klädskåp för personalen.
Öppettiderna är mellan 17.30 och 01.00, men det är möjligt att utöka tiderna och även erbjuda lunchservering.
Tillstånd för utskänkning finns.
Verksamheten överlåts som inkråmsaffär och samtliga tillstånd är giltiga och aktuella.
Tillträde: snarast eller efter överenskommelse.
För den framtida ägaren finns omfattande möjligheter att utveckla och påverka verksamheten. Restaurangen är fullt utrustad och har ett etablerat gott rykte bland både turister och besökare i Ystad.
Objekt: JH Matbar
Stad: Ystad
Oms: 2 700 000 SEK
Yta: Bv 70 kvm, Kv 65 kvm
Hyra: 28 622 SEK/månad
Sittplatser: 23 inne och 14 på uteserveringen
Ansvarig mäklare
Anneli Leijala
Vid frågor eller för att boka visning av restaurangen, vänligen kontakta företagsmäklaren. All kommunikation sker via mäklaren för att säkerställa korrekt informationsdelning och effektiv hantering av förfrågningar. Vi värnar om er trygghet och stöttar er under hela processen. Respektera säljarens önskemål och ta endast kontakt med företagsmäklaren gällande försäljningen.