- Företag till salu
- Mat & dryck
- Bistro & Café med 500 kvm terrass och stor utvecklingspotential – Eriksberg, Göteborg (ID:1723)
Bistro & Café med 500 kvm terrass och stor utvecklingspotential – Eriksberg, Göteborg (ID:1723)
Din intresseanmälan har
skickats
Hisingen - Göteborg - Västra Götaland
Omsättning
2-5 Mkr
Prisidé
1,2 Mkr
Annonsör
Mäklare
Hyra ca
10000 kr/mån
Öppettider
Måndag–fredag kl. 11.00–14.00
Beskrivning av Bistro & Café med 500 kvm terrass och stor utvecklingspotential – Eriksberg, Göteborg (ID:1723)
Nu finns möjlighet att ta över en etablerad bistro, café- och lunchverksamhet i ett av Göteborgs mest expansiva företagsområden.
Verksamheten har redan en stabil lunchförsäljning, återkommande företagskunder och ett mycket starkt Google-betyg om 5,0 av 5. Läget är strategiskt på Eriksberg/Hisingen, omgivet av kontor, företag och ett växande kundunderlag.
I dag bedrivs verksamheten huvudsakligen som lunchrestaurang med öppettider måndag–fredag kl. 11.00–14.00. Det innebär att det finns stor outnyttjad potential för en ny ägare att utveckla café, take away, catering, After Work, kvällsservering, företagsevent och sommarservering.
Nyckelfakta
Verksamhet: Bistro, café och lunchrestaurang
Läge: Eriksberg, Hisingen, Göteborg
Lunchomsättning: Cirka 6 500 kr per dag
Hyra: 10 000 kr/mån + 10 % omsättningshyra
Maxhyra: 34 000 kr/mån
Terrass: Cirka 500 kvm med panoramautsikt över Göteborg
Öppettider: Måndag–fredag kl. 11.00–14.00
Överlåtelse: Inkråm eller aktier
Pris: På förfrågan
Stor terrass och exklusiv utsikt
En av objektets största styrkor är den stora terrassen om cirka 500 kvm med panoramautsikt över Göteborg. Terrassen lämpar sig mycket väl för sommarservering, företagsevent, privata tillställningar, bröllop, mingel och After Work.
Det finns även möjlighet att nyttja takterrass på 12:e våningen, vilket ger ytterligare potential för exklusiva arrangemang och event.
Utvecklingsmöjligheter
För rätt köpare finns flera tydliga sätt att öka omsättningen:
Café och take away
Catering till företag i området
After Work
Kvällsservering
Företagsevent och konferenser
Sommarservering
Bröllop och privata tillställningar
Livemusik och temakvällar
Alkoholtillstånd saknas i dag, men en ny ägare kan själv ansöka om serveringstillstånd och därigenom stärka verksamhetens kvälls- och eventpotential.
För rätt köpare kan finansiering om upp till 80 % vara möjlig.
Kontakt
Kontakta Mäklarjouren för prospekt, ekonomisk information och visning.
Alla förfrågningar behandlas konfidentiellt. Fullständig information lämnas efter undertecknat sekretessavtal (NDA).