60102 - Välskött restaurang i Kista-Gångavstånd till Kista Centrum

företag till salu Din intresseanmälan har skickats

location Kista - Stockholm - Stockholm

företag säljes

Omsättning

5-10 Mkr
aktiebolag till salu

Anställda

2-10 st
företag säljes

Prisidé

0,85 Mkr
företag salu

Resultat

Vinst
företag till salu

Annonsör

Mäklare
affärsverksamhet till salu

Area ca

120 m2
företag säljes

Hyra ca

20000 kr/mån
företag salu

Platser inomhus

60 st
affärsverksamhet till salu

Platser utomhus

80 st
företag säljes

Öppettider

Måndag: Stängt Tisdag-torsdag: 10.00-21.00 Fredag: 10.00-23.00 Lördag: 12.00-23.00 Söndag: 12.00-21.00

Beskrivning av 60102 - Välskött restaurang i Kista-Gångavstånd till Kista Centrum

Objektsnummer: 60102
_____________________________

Denna väldigt fina verksamhet i Norrort har bedrivits av nuvarande ägare i över 24 år. Restaurangen är belägen mitt i ett bostads- och företagsområde, ca 8 minuters gångavstånd från Kista centrum. Här har man arbetat upp ett rykte i området, som under alla år bidragit till välbesökta luncher och kvällar.

Platser inne: ca 60
Platser ute: ca 80

Öppettider:
Måndag: Stängt
Tisdag-torsdag: 10.00-21.00
Fredag: 10.00-23.00
Lördag: 12.00-23.00
Söndag: 12.00-21.00

Pris: 850 000 kr / BUD!
Omsättning: ca 5.6 Mkr/år
Hyra: ca 20 000 kr/månad + moms
Yta: ca 120 kvm samt förråd

Frukost har tidigare serverats och innebar då en hel del avhämtning och catering till företag i området.

Förutom att lokalen, maskiner och övriga inventarier är i mycket gott skick, så har man här en väl fördelaktig hyra med tanke på vad som ingår. Sophämtning, bra förrådsutrymmen och den stora uteserveringen med ca 80 platser.

I köket finner man bra tilltagna arbetsbänkar, 2 Rationalugnar med kåpa i nyskick, espressomaskin, spis, fritös och all annan tänkbar utrustning som kan behövas för att bedriva en bra lunch- och kvällsverksamhet.

Här kan man tillaga det mesta, dock ej större mängder som kräver restaurangventilation.

Sushi finns inte i området och efterfrågas! Kom med förslag på ert koncept, som inte innebär mycket stekning eller grill.

Tidigare år har man öppnat tidigare på morgonen, gjort utskick om frukost, luncher och catering till kontoren runt om. Detta resulterade i ökad omsättning och vinster. Här kan en driftig ny ägare hitta på mycket!

-Slutgiltig inventarielista upprättas av säljare och köpare vid köp/överlåtelse
-Ovanstående uppgifter har erhållits av säljaren

Känner du igen verksamheten, vänligen respektera att inte störa ägare eller personal med dina frågor.

Vill du veta mer om denna objekt eller boka en tid för visning, är du välkommen att ta kontakt med ansvarig företagsmäklare/fastighetsmäklare genom att komplettera formuläret nedan med dina kontaktuppgifter.

NF

NMK Företagsmäklare

NMK Företagsmäklare

Telefon: Visa nummer

    Rekommendationer
    affärsverksamhet till salu

    Fråga Mäklaren

      NF

      NMK Företagsmäklare

      NMK Företagsmäklare

      Telefon: Visa nummer

      affärsverksamhet till salu

        Vi säkerställer flest försäljningar i Sverige

        • 100% anonym process
        • +10 000 försäljningar sedan starten
        • Värderar ert bolag och stöttar er hela vägen
        Berätta mer

        Vanliga frågor och svar från företagsköpare