Vill du ta över en etablerad HR-konsultverksamhet med stabila kundrelationer och goda utvecklingsmöj

företag till salu Din intresseanmälan har skickats

location

företag till salu

Grundat

2011
aktiebolag till salu

Omsättning

0,75 Mkr
företag säljes

Prisidé

1,1 Mkr
företag salu

Resultat

Vinst
företag till salu

Flyttbart företag

Ja
företag till salu

Annonsör

Ägaren själv

Beskrivning av Vill du ta över en etablerad HR-konsultverksamhet med stabila kundrelationer och goda utvecklingsmöj

Verksamheten är ett välrenommerat enmansbolag med stark position på marknaden. Det har byggts upp sedan 2011 och erbjuder specialistkompetens inom arbetsrätt, förhandlingar och interimslösningar för företag utan egen HR-avdelning. Med en lojal kundkrets med drygt 20 återkommande företag, många med relationer som sträcker sig över ett decennium, samt hög lönsamhet är detta en unik möjlighet för dig som vill driva och vidareutveckla ett färdigt konsultbolag.

Företaget i korthet:
• Grundat 2011 – 15 år av stabil och lönsam drift
• Drygt 20 återkommande kunder, flera med relationer som sträcker sig över ett decennium
• Hög lönsamhet och låga kostnader – inga fasta omkostnader
• Fakturering direkt till kund utan mellanhand
• Etablerat varumärke och starkt förtroende på marknaden
• Flexibel och personlig kundrelation – kunder kontaktar direkt vid behov
• Stor potential att växa och utveckla verksamheten

Potential
Den nya ägaren får en fullt fungerande och lönsam konsultverksamhet med etablerade kundrelationer och en stabil intäktsbas. Här finns stora möjligheter att växa genom att öka arbetstiden, anställa fler konsulter eller utöka tjänsteutbudet. Då verksamheten har mycket låga driftskostnader kan ökad omsättning i princip direkt omsättas i vinst.

Anledning till försäljning:
Nuvarande ägare vill sälja verksamheten till någon som vill vidareutveckla bolaget. En övergångsperiod planeras för att säkerställa en trygg överlämning och introduktion till kunderna.

Sammanfattning:
Detta är en sällsynt möjlighet för en erfaren HR-konsult, ett konsultteam eller ett HR konsultföretag att ta över en väletablerad och lönsam verksamhet med starka kundrelationer och mycket goda framtidsutsikter. Perfekt för dig eller er som vill förvärva ett färdigt konsultbolag med direkt intäktsflöde, hög flexibilitet och låg risk.

Omsättning: drygt 1 Mkr
Prisidé: 1,1 Mkr

EK

Etablerad Konsultverksamhet

    Populära företag till salu
    Rekommendationer
    affärsverksamhet till salu

    Fråga Mäklaren

      EK

      Etablerad Konsultverksamhet

      affärsverksamhet till salu

        Vi säkerställer flest försäljningar i Sverige

        • 100% anonym process
        • +10 000 försäljningar sedan starten
        • Värderar ert bolag och stöttar er hela vägen
        Berätta mer

        Vanliga frågor och svar från företagsköpare