Fräsch och etablerad sushirestaurang i Solsidan, Saltsjöbaden!

företag till salu Din intresseanmälan har skickats

location Sverige, Stockholm, Nacka - Stockholm

aktiebolag till salu

Omsättning

3,8 Mkr
företag säljes

Prisidé

1,375 Mkr
företag till salu

Annonsör

Mäklare
affärsverksamhet till salu

Area ca

55 m2
företag säljes

Hyra ca

16250 kr/mån
företag säljes

Öppettider

Mån.-Sön: 11:00-20:00

Beskrivning av Fräsch och etablerad sushirestaurang i Solsidan, Saltsjöbaden!

Modern & välskött sushi med starkt kundunderlag, stabil omsättning i attraktivt läge nära Solsidans station!

Kikka Sushi på Skyttevägen 15 i Solsidan är en fräsch och välskött sushirestaurang med stabilt kundunderlag i ett av Stockholms mest attraktiva villaområden. Lokalen om 55 kvm är modern, ren och effektivt planerad med både serveringsyta och ett välutrustat kök. Verksamheten har en stark omsättning och ett jämnt flöde av återkommande gäster från Solsidan, Saltsjöbaden och Igelboda, vilket gör den till ett tryggt och lönsamt driftställe för rätt köpare.

Restaurangen ligger nära Solsidans station och gångstråk, vilket ger god synlighet och naturligt kundflöde. Konceptet är enkelt och lättdrivet, med fokus på klassisk sushi och takeaway — perfekt för två personer eller familjedrivet företagande. Lokalen är i mycket gott skick och upplevs som fräsch, med bra ventilation, ordning och en trivsam serveringsdel. Hyresnivån är rimlig och fastigheten förvaltas av en stabil bostadsrättsförening, vilket ger trygghet i driften.

Det här är en möjlighet att ta över en etablerad verksamhet med låg personalrisk, hög betalningsvilja i området och goda möjligheter att utveckla konceptet vidare, exempelvis med poke bowls, varma rätter eller premium sushi. Kikka Sushi är ett utmärkt val för dig som söker en liten, stabil och lättskött restaurang i ett område med stark efterfrågan och begränsad konkurrens.

Ovanstående uppgifter har lämnats av säljaren. Mäklaren kontrollerar endast dessa uppgifter om uppenbar anledning föreligger.

Åk gärna förbi och titta på den fina lokalen och läget, Obs!! Obs!! Men stör inte personalen. All kontakt och frågor sker via mäklaren, boka gärna tid för privat visning.
______________________
Läge/Namn:
Namn: Kikka Sushi Bar
Adress: Skyttevägen 15
Postadress: 133 36, Saltsjöbaden
Område: Solsidan/Saltsjöbaden
Startår: 2024

Ekonomi:
Pris: 1 375 000 kr
Omsättning: 3 800 000 kr netto år
Överlåtelseform: Endast Inkråm

Lokal:
Hyra: 16 250 kr/m netto
Hyresvärd: Brf
Hyresgaranti: Ja, kommer att begäras
Ventilation: Nej
Fettavskiljare: Ja
Yta: ca: 55 kvm
Inventarier: Bra skick
Verksamhet: Sushi restaurang/Take Away
Tillträde: Efter överenskommelse

Öppet:
Mån.-Sön: 11:00-20:00
______________________

LH

Lasse Heino

Stockholms Företagsmäklare AB

Telefon: Visa nummer

Mobil: Visa nummer

    Rekommendationer
    affärsverksamhet till salu

    Fråga Mäklaren

      LH

      Lasse Heino

      Stockholms Företagsmäklare AB

      Telefon: Visa nummer

      Mobil: Visa nummer

      affärsverksamhet till salu

        Vi säkerställer flest försäljningar i Sverige

        • 100% anonym process
        • +10 000 försäljningar sedan starten
        • Värderar ert bolag och stöttar er hela vägen
        Berätta mer