- Företag till salu
- Butik
- 61004-Startklar restauranglokal med inredning-Sollentuna
61004-Startklar restauranglokal med inredning-Sollentuna
Din intresseanmälan har
skickats
Sollentuna - Stockholm
Prisidé
550 000 kr
Resultat
Förlust
Flyttbart företag
Ja
Annonsör
Mäklare
Area ca
105 m2
Hyra ca
28000 kr/mån
Beskrivning av 61004-Startklar restauranglokal med inredning-Sollentuna
Nu finns möjlighet att ta över en restauranglokal med komplett utrustning, inklusive pizzaugn och övrig restaurang- och kioskutrustning. Lokalen är byggd/anpassad 2023 och kan tas i bruk med kort startsträcka.
______________________
Objektsnummer: 61004
______________________
Öppettider: Stängt
Tidigare öppettider mellan 10.00-14.00
______________________
Pris: 550 000 kr / BUD!
Omsättning: tidigare omsättning ca 3 000-5 000 kr/dag på korta öppettider
Hyra: ca 28 000 kr/månad+moms. Observera att värme, vatten, sophämtning och tömning av fettavskiljare ingår i hyran.
Yta: ca 105 kvm
_____________________________
Lokalen är belägen vid en högtrafikerad gångväg nära Sollentuna pendeltågsstation och Attunda tingsrätt. Stort och frekvent flöde av människor i området, både kontor och bostäder finns i det direkta närområdet. Möjlighet finns till en bra uteservering.
Det finns även planer på att bygga ett 20-våningshus precis intill lokalen, vilket kan innebära ytterligare kundunderlag i området.
Möjligheter för många olika verksamheter i denna fina lokal. Senaste verksamhet drevs som butik, men verksamhetslokalen är även anpassad för pizzaverksamhet och kan även anpassas för exempelvis Sushi, Wok, Café, Bar eller annan takeaway-verksamhet.
Observera att värme, vatten, sophämtning och tömning av fettavskiljare ingår i hyran.
Ägaren driver flera andra verksamheter och har därför inte möjlighet att driva denna enhet vidare. Viktigt är att respektera att inte störa ägaren om Ni känner igen objektet.
Passa på att etablera er verksamhet på ett bra läge i Sollentuna.
Vill du veta mer om detta objekt eller boka en tid för visning, är du välkommen att ta kontakt med ansvarig företagsmäklare/fastighetsmäklare genom att komplettera formuläret med dina kontaktuppgifter.
Objektbeskrivning upprättad i enlighet med säljarens uppgifter
Slutgiltig inventarielista upprättas av säljare och köpare vid köp/överlåtelse
Populära företag till salu
Rekommendationer
Fråga Mäklaren
Vad är ditt företag värt?
- Kostnadsfritt värde på 60 sekunder
- Baserat på +10 000 genomförda försäljningar
- Anpassat efter din bransch och storlek