- Företag till salu
- Mat & dryck
- Sushi-restaurang AAA-läge mitt i Västerås
Sushi-restaurang AAA-läge mitt i Västerås
Din intresseanmälan har
skickats
Västerås - Västmanland
Omsättning
3,5 Mkr
Anställda
3 st
Prisidé
1,2 Mkr
Resultat
Vinst
Annonsör
Mäklare
Area ca
62 m2
Hyra ca
41110 kr/mån
Platser inomhus
25 st
Platser utomhus
18 st
Spriträttigheter
Ja
Öppettider
Måndag–Torsdag: 11:00–21:00 Fredag–Lördag: 11:00–22:00 Söndag: Stängt (valfritt att ha öppet)
Beskrivning av Sushi-restaurang AAA-läge mitt i Västerås
Sushi-restaurang med AAA-läge i hjärtat av Västerås.
Nu finns möjligheten att överta en mycket välrenommerad och fullt utrustad sushi-restaurang på absolut bästa läge i centrala Västerås. Restaurangen är strategiskt belägen mitt i city med hög kundtrafik och attraktiv uteservering – ett utmärkt tillfälle för både etablerade restauratörer och nya entreprenörer.
Verksamheten erbjuder ett uppskattat japanskt koncept med bred meny bestående av sushi, poké bowls, ramen och andra populära asiatiska rätter där kvalitet och smak står i fokus. Restaurangen har byggt upp en stabil kundkrets och är ansluten till både Wolt och Foodora vilket skapar starka extraförsäljningar.
Lokalen omfattar ca 62 kvm med cirka 26 sittplatser inomhus samt ca 18 platser på uteserveringen. Gästtoaletten är handikappanpassad. Restaurangen är utrustad med stekventilation och fettavskiljare vilket möjliggör flera olika restaurangkoncept efter hyresvärdens godkännande.
Samtliga inventarier ingår i överlåtelsen och håller mycket god standard. Bland inventarierna finns bland annat:
Rationalugn
Kylar och frysar
Professionell diskmaskin
Riskokare
Kassasystem
Kyldiskar
Möbler för inne- och uteservering
Verksamheten har serveringstillstånd och erbjuder mycket goda möjligheter att fortsätta utveckla nuvarande framgångsrika koncept alternativt skapa ett nytt restaurangkoncept i en attraktiv och färdigetablerad lokal.
Fakta:
Objekt: Sushirestaurang
Adress: Torggatan 1, 722 15 Västerås
Yta: ca 62 kvm
Hyra: 41 110 kr/mån exkl. moms
Hyresvärd: Fastighetsbolag (Oiger Sigma AB)
Sittplatser: ca 26 inne + ca 18 ute
Omsättning: ca 3,5 Mkr/år exkl. moms
Öppettider:
Måndag–Torsdag: 11:00–21:00
Fredag–Lördag: 11:00–22:00
Söndag: Stängt (valfritt att ha öppet)
Pris: 1,2 Mkr eller högstbjudande