- Företag till salu
- Mat & dryck
- Konditori och salladsbar i köpcentrum — Göteborg, 95 kvm, 2,5 MSEK omsättning
Konditori och salladsbar i köpcentrum — Göteborg, 95 kvm, 2,5 MSEK omsättning
Din intresseanmälan har
skickats
Göteborg - Västra Götaland
Omsättning
2,5 Mkr
Resultat
Vinst
Annonsör
Ägaren själv
Area ca
95 m2
Hyra ca
33000 kr/mån
Platser inomhus
15 st
Beskrivning av Konditori och salladsbar i köpcentrum — Göteborg, 95 kvm, 2,5 MSEK omsättning
Ett välbeläget konditori med salladsbar i ett etablerat köpcentrum i Göteborg söker ny ägare. Med en omsättning på 2,5 MSEK och ett resultat på 400 000 kr är detta en lönsam verksamhet med bevisad affärsmodell. Lokalen är fullt utrustad och redo att ta över, med ett förmånligt hyresavtal och ett stadigt kundflöde från köpcentrumets besökare.
Företaget i korthet
• Omsättning: 2,5 MSEK
• Resultat: 400 000 kr
• Lokal: 95 kvm i köpcentrum, Göteborg
• Sittplatser: 15
• Hyra: 33 000 kr/mån exkl. moms
• Koncept: Konditori och salladsbar, ansluten till franchisekoncept
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten kombinerar ett konditori med en salladsbar, vilket skapar ett brett och återkommande kundunderlag. Lokalen om 95 kvm är fullt utrustad med allt som behövs för att driva café, bageri eller lättare restaurangverksamhet. Franchisekopplingen ger en etablerad produktplattform och varumärkesstöd. Hyran om 33 000 kr exkl. moms är förmånlig för ett köpcentrumsläge i Göteborg, och resultatet på 400 000 kr visar att verksamheten bär sig väl på befintliga nivåer. Omedelbart driftsättningsbar för en ny ägare.
Tillväxtpotential
Lokalen rymmer utökning av lunchangebudet, vilket kan driva omsättning ytterligare under vardagstid när kontors- och handelsbesökare söker snabba alternativ. Franchisekopplingen öppnar för att bredda sortimentet i linje med konceptets utbud. Det finns också potential att bygga upp catering mot kontoren i området, ett segment som passar lokalen väl.
Nästa steg
Är du intresserad? Kontakta säljaren via formuläret i annonsen.