• Företag till salu
  • Butik
  • Direkten-butik vid trafikerad väg med tvätthall och ca 5 MSEK i omsättning, Sörmland

Direkten-butik vid trafikerad väg med tvätthall och ca 5 MSEK i omsättning, Sörmland

företag till salu Din intresseanmälan har skickats

location Södermanland

aktiebolag till salu

Omsättning

5 Mkr
företag till salu

Annonsör

Ägaren själv
affärsverksamhet till salu

Area ca

120 m2
företag säljes

Hyra ca

17500 kr/mån

Beskrivning av Direkten-butik vid trafikerad väg med tvätthall och ca 5 MSEK i omsättning, Sörmland

En etablerad vägbutik under Direkten-kedjan i Sörmland erbjuds till försäljning. Verksamheten omsätter ca 5 MSEK och erbjuder ett brett sortiment av kiosk, biltillbehör, tobak, spel, glass, mat, paketutlämning och uthyrning av släp. Till butiken hör en uthyrd tvätthall som genererar 8 000 kronor i månaden utan arbetsinsats. Ägarna säljer för att fokusera på sina övriga verksamheter.

Företaget i korthet
• Bransch: Vägbutik/kiosk under Direkten-kedjan
• Omsättning: ~5 MSEK
• Lokal: ~110–120 kvm (ca 70 kvm butik + 30 kvm lager)
• Hyra: 17 500 kr + moms/mån
• Tvätthallsintäkt: 8 000 kr/mån (uthyrd till extern aktör)
• Franchise-avgift (Direkten): 2 000 kr/mån
• Läge: Trafikerad infartsväg, Sörmland
• Drift: ~2,5 år under nuvarande ägare

Verksamhetsbeskrivning
Butiken drivs som Direkten-franchise på en välbesökt plan vid en trafikerad infartsväg. Sortimentet spänner över kiosk, tobak, biltillbehör som motorolja, apoteksombud, mjukglass, korv, mackor och fika. Verksamheten har tillstånd för Svenska Spel och ATG samt agerar paketombud för Schenker. Utöver butiksdriften erbjuds uthyrning av släp. Morgonpendlare stannar till för kaffe och smörgåsar redan från klockan sex, och sommartid tillkommer betydande turisttrafik. Nuvarande ägare har genomfört en renovering med ny inredning och uppgraderad utrustning. Till butiken hör en tvätthall med oljeavskiljare som idag hyrs ut för 8 000 kronor i månaden, vilket ger en stabil sidointäkt utan extra arbetsinsats.

Tillväxtpotential
Lagerytan på cirka 30 kvm har inte utnyttjats som försäljningsyta, vilket ger möjlighet att utöka sortimentet eller skapa nya produktkategorier. Sommarmånaderna med glassförsäljning och turisttrafik är redan starka intäktsperioder som kan utvecklas med bredare utbud av mat och dryck. Ägarna har haft tidsbrist för marknadsföring och vidareutveckling, vilket innebär att en ny ägare med fullt fokus har goda förutsättningar att öka omsättningen. Tvätthallen kan också tas i egen regi för den som vill maximera intäkterna.

Överlåtelse & stöd
Ägarna säljer för att koncentrera sig på sina övriga två verksamheter. Butiken är renoverad och redo att drivas vidare omedelbart. Försäljningen kan ske antingen som inkråmsaffär eller som aktiebolagsöverlåtelse. Tvätthallen kan ingå i överlåtelsen med befintlig hyresgäst eller säljas separat. Ägarna finns tillgängliga för introduktion till leverantörer, Direkten-kedjan och den dagliga driften.

Nästa steg
Anmäl ditt intresse via kontaktformuläret så tar säljaren kontakt med dig.

Intresserad av detta bolag?

Fyll i formuläret så hör säljaren av sig.
    Rekommendationer
    affärsverksamhet till salu

    Fråga Mäklaren

      Intresserad av detta bolag?

      Fyll i formuläret så hör säljaren av sig.
      affärsverksamhet till salu

        Vi säkerställer flest försäljningar i Sverige

        • 100% anonym process
        • +10 000 försäljningar sedan starten
        • Värderar ert bolag och stöttar er hela vägen
        Berätta mer