- Företag till salu
- Mat & dryck
- Välskött och lönsam Sibylla, Grill i attraktivt läge i Järfälla
Välskött och lönsam Sibylla, Grill i attraktivt läge i Järfälla
Din intresseanmälan har
skickats
Jakobsberg - Järfälla - Stockholm
Grundat
2000
Omsättning
2-5 Mkr
Anställda
2-10 st
Prisidé
0-2 Mkr
Resultat
Vinst
Annonsör
Mäklare
Äger fastigheten
Ja
Area ca
76 m2
Hyra ca
12000 kr/mån
Platser inomhus
32 st
Platser utomhus
36 st
Öppettider
Mån- Fre 10-21, Lör-Sön 11-21
Beskrivning av Välskött och lönsam Sibylla, Grill i attraktivt läge i Järfälla
Hyra: 12000/mån, moms fri,
Ingår: värme och vatten
Yta: ca 76kvm
Hyresvärd: fastighetsbolag
Hyresavtal: 3års löpande
Hyresgaranti: Kan komma att krävas
Område: Järfälla
Omsättning: ca 7000kr/dag
Antal platser: 32st inne+36ute
Öppettider: Mån- Fre 10-21, Lör-Sön 11-21
Pris: 1.600.000kr
Nu finns möjligheten att ta över en väl inarbetad och uppskattad Sibylla med stabil verksamhet och trogen kundkrets. Restaurangen är belägen i Jacobsberg, med bra synlighet och ett lättillgängligt läge.
Verksamheten har drivits av samma ägare i över 10 år, vilket har skapat en trygg och stabil grund med god omsättning och återkommande kunder. Restaurangen arbetar med Sibyllas välkända koncept och erbjuder det sedvanliga Sibylla-sortimentet som är uppskattat av både lunch- och snabbmatsgäster.
En stor fördel är att verksamheten är lättskött och effektiv att driva, med endast 1–2 personer beroende på tider och belastning. Detta gör restaurangen både kostnadseffektiv och smidig för en ny ägare att ta över.
Sibyllaavgiften är 8 000 kr per månad och inkluderar bland annat marknadsföring samt tillgång till det etablerade konceptet och kedjans stöd.
Vid seriöst intresse, kontakta för mer information och visning.
Ovanstående uppgifter har lämnats av säljaren.
Just nu har vi ett stort antal kapitalstarka spekulanter som kanske just vill köpa din rörelse. Tveka inte att höra av er för förutsättningslös diskussion om hur vi kan hjälpa just dig att sälja på bästa sätt.
___________________________________
Ansvarig företagsmäklare:
Mahmut Uzunel
Registrerad Mäklare
Uzunel Affärspartner
Registrerad Fastighetsmäklarföretag