- Företag till salu
- Mat & dryck
- Restaurang med kolgrill – endast kvällsöppet – Sundbyberg (Obj. 356)
Restaurang med kolgrill – endast kvällsöppet – Sundbyberg (Obj. 356)
Din intresseanmälan har
skickats
Sundbyberg - Stockholm
Grundat
2012
Omsättning
0-2 Mkr
Anställda
2-10 st
Prisidé
950 tkr
Annonsör
Mäklare
Area ca
95 m2
Hyra ca
20100 kr/mån
Platser inomhus
30 st
Platser utomhus
12 st
Spriträttigheter
Ja
Öppettider
Alla dagar 18 - 01
Beskrivning av Restaurang med kolgrill – endast kvällsöppet – Sundbyberg (Obj. 356)
Restaurang & bar med kolgrill i attraktivt centrum läge i norra Stockholm/ Sundbyberg
PRIS: 950 000:-
Snabba fakta:
Verksamhet: Restaurang & bar med kolgrill
Omsättning: ca 100 000 kr/månad
Hyra: ca 20 087 kr/månad + moms
Yta: ca 96 kvm
Sittplatser: ca 30 inne + ca 12 ute
Öppettider: Alla dagar 18:00–01:00
Alkohol: Fullständiga rättigheter till 01:00
Pris: 950 000 kr
LOKAL & TEKNISKA INFORMATION
Nu finns möjlighet att ta över en restaurang och bar med attraktivt centrumläge i norra Stockholm. Verksamheten har fullständiga rättigheter och ett välfungerande kolgrillskoncept som ger mycket goda möjligheter att fortsätta i nuvarande form eller utveckla vidare med nytt koncept.
Lokalen omfattar cirka 96 kvm och erbjuder cirka 30 sittplatser i matsalen samt en inglasad uteservering med värme och cirka 12 sittplatser. Uteserveringen ingår i hyran och kan användas året runt.
Köket är väl anpassat för grillkoncept med kolgrill, bra restaurangventilation och fettavskiljare. För den som önskar använda gas finns möjlighet att installera detta då allt är förberett i lokalen.
Hyreskostnaden uppgår till cirka 20 087 kr per månad exklusive moms. Hyresvärden är Balder. Deposition kan komma att krävas av ny hyresgäst.
Kundtoalett finns.
EKONOMI
Omsättningen uppgår till cirka 100 000 kr per månad.
Observera att verksamheten idag endast bedrivs kvällstid, vilket ger tydliga möjligheter att utveckla omsättningen ytterligare genom exempelvis lunchservering, caféverksamhet eller utökad kvällsdrift.
Verksamheten drivs idag av cirka 1–2 personer.
Bolagsformen är handelsbolag och både inkråmsaffär och bolagsaffär kan vara möjliga efter överenskommelse.
Bryggeri är Carlsberg. Inga lån finns kopplade till bryggeriavtalet.
ÖVRIGA INFORMATION
Nuvarande ägare har drivit verksamheten sedan 2012.
Detta är ett mycket bra tillfälle för dig som söker en restaurang med bar, grill, alkoholtillstånd och ett attraktivt centrumläge med stor utvecklingspotential.
Lokalen passar mycket bra både för fortsatt grillkoncept eller annan restauranginriktning för rätt köpare.
Vänligen stör ej personalen eller ägaren om Ni känner igen lokalen. All kontakt och frågor ska ske via mäklaren. Kontakta via mobilen eller mail.
NARA Företagsförmedling
Din företagsmäklare sedan 1991