- Företag till salu
- Mat & dryck
- 50616: Modernt Café i fint skick i Limhamn.
50616: Modernt Café i fint skick i Limhamn.
Din intresseanmälan har
skickats
Malmö - Skåne
Anställda
1 st
Prisidé
500 000 kr
Resultat
Vinst
Annonsör
Mäklare
Area ca
54 m2
Hyra ca
8175 kr/mån
En komplett kaffe- och salladsbar i ett växande bostadsområde i Limhamn söker ny ägare.
Cozy Corner säljs som ett nyckelfärdigt koncept – med etablerad logotyp och profil, meny och komplett utrustad, med en verksamhet som redan är igång.
Nästa ägare kan ta över och driva verksamheten vidare direkt.
Läget är attraktivt, man har nära till Öresundsbron, Sibbarpsstranden och Hyllie, och några
minuters gångavstånd från Elinelundskolan. Området präglas av grönska och parker samt har goda bussförbindelser.
_______________________________________
• Objekt: Cozy Corner AB
• Adress: Vetefältsgatan 9, 216 33 Limhamn
• Hyra: 8 175 SEK per månad
• Yta: 54 kvm
______________________________________
Nuvarande ägare tog över caféet i slutet av november 2025, investerade i ny utrustning och breddade sortimentet. I dag serveras bagels, wraps, bowls, smoothies, milkshakes, lemonader och fika – ett utbud som snabbt har blivit ett populärt lunchalternativ för många kunder.
Sittplatser finns både inomhus och utomhus. Verksamheten är etablerad och har återkommande kunder. Här finns god utvecklingspotential genom hemleveranser och riktad marknadsföring som kan öka försäljningen.
Ett utmärkt tillfälle för dig som vill ta över ett komplett café och vidareutveckla det utifrån egna idéer och mål. Lämpar sig väl för en familj som vill driva en egen verksamhet.
TILLTRÄDE SNARAST MÖJLIGT!
Försäljningsform: Aktiebolag
Ovanstående uppgifter har erhållits av säljaren.
Verksamheten säljs eftersom ägaren driver andra verksamheter och har begränsat med tid.
För ekonomisk information och övriga detaljer samt bokning av visning, kontakta ansvarig företagsmäklare.
Intresserad?
För att säkerställa korrekt informationsutbyte och en smidig försäljningsprocess sker all kontakt och visningar via mäklaren.
Vänligen respektera säljarens önskemål om att inte kontakta personal eller ägare med frågor om objektet.
Ansvarig mäklare
Anneli Leijala
Rekommendationer
Fråga Mäklaren
Vad är ditt företag värt?
- Kostnadsfritt värde på 60 sekunder
- Baserat på +10 000 genomförda försäljningar
- Anpassat efter din bransch och storlek