Var god vänta medans vi behandlar din förfrågan
PDFen är nu skickad, tack för att du använder Lokaler.nu.
Bolagsplatsen.se, Sveriges största marknadsplats för företagsöverlåtelser, förvärvar konkurrenten Bycom.se från Länia Företagsförmedling. Länia ansluter i samband med affären samtliga 31 företagsmäklare inom gruppen till Bolagsplatsen.se. Ambitionen med affären är att öka antalet lyckade företagstransaktioner i Sverige.
”Bolagsplatsen.se är Sveriges främsta marknadsplats för försäljning av företag och andra företagsrelaterade transaktioner. Genom köpet av Bycom.se stärker vi vår position ytterligare och kan erbjuda våra kunder en starkare marknadsplats med ännu fler företag till försäljning. Detta innebär ökade möjligheter till en lyckad transaktion för våra kunder”, säger Niclas Ohlsson, VD på Bolagsplatsen.se
”Genom att sälja Bycom.se och samtidigt ansluta samtliga våra 31 företagsmäklare inom Länia Företagsförmedling ger vi Bolagsplatsen.se utökade möjligheter att skapa en central marknadsplats som lyfter hela branschen. Detta kommer i sin tur att leda till fler lyckade företagsöverlåtelser, säger Torbjörn Ericson, VD Länia Företagsförmedling.
Det har helt enkelt tidigare varit mycket svårt för en köpare av företag att hitta lämpliga objekt då det totala utbudet inte funnits samlat i ett gemensamt forum. Det har krävts kunskap om vilka företagsmäklare som finns och var man hittar information om intressanta företag som är till salu. Men genom Bolagsplatsens förvärv av Bycom och det nya samarbetet med Länia ökar transparensen väsentligt, vilket kommer att leda till fler och bättre affärer. Inte minst är detta viktigt för alla de 50 000 företag som inom dem närmaste åren står inför ett generationsskifte.
”Genom det nu inledda samarbetet finns förutsättningarna att Bolagsplatsen.se blir den naturliga och gemensamma marknadsplatsen för alla i branschen”, säger Torbjörn Ericson, VD på Länia Företagsförmedling.
För mer information, vänligen kontakta:
Niclas Ohlsson, VD Bolagsplatsen.se, 0768 90 90 20, niclas.ohlsson@bolagsplatsen.se
Torbjörn Ericson VD Länia Företagsförmedling AB, 070 234 98 40, torbjorn.ericson@lania.se
Om Bolagsplatsen.se
Bolagsplatsen.se är Sveriges största marknadsplats för företagsöverlåtelser. Målsättningen är att öka möjligheterna för köpare och säljare av företag att göra bättre affärer genom att synliggöra mark?nadsutbudet. För att göra detta arbetar Bolagsplatsen.se nära marknadens övriga aktörer, såsom banker, revisorer, företagsmäklare och advokatfirmor.
Om Länia Företagsförmedling
Länia Företagsförmedling är en kedja med 20 års erfarenhet och kontor på 25 orter över hela landet. Länia företagsförmedling arbetar aktivt och nära kunden hela vägen från värdering till uppföljning av genomförd affär. Genom vår arbetsmodell LäniaMetoden genomförs uppdragen på ett enhetligt och kvalitetssäkrat sätt. Länia är också ledande på professionellt utförda oberoende företagsvärderingar.
Prenumerera på alla nyheter från Corporate Classifieds AB